Zběhovec plazivý je náše bylinka, běžně se vyskytující v přírodě na loukách, okrajích listnatých lesů. Jedná se o vytrvalou, plazivivou, půdokryvnou rostlinu. Dorůstá výška 10 až 20 cm. Z růžice tmavě zelenohnědých až hnědofialových listů vyrůstají čtyřhranné lodyhy s vstřícně postavenými téměř celokrajnými ochlupenými lístky s fialovým nádechem. Květy modrofialové barvy a hluchavkovitého tvaru, které vyrůstají z úžlabí listů a ve vrcholové části lodyhy, jsou směstnány do hroznovitého květenství. Kvete od května do července.
Na pěstování je zběhovec velmi nenáročná trvalka, používá se na stinná místa, vlhká místa k vodním plochám i jako náhrada trávníku. Stanoviště vlhčí, stinná i slunná s dostatečně živnou a humózní půdou. Je mrazuvzdorný.
Dávkování
Rostlina je mírně jedovatá, proto je ideální ji dávat do směsí. Nepřekračujeme denní dávku cca. 3 lžičky nati (čerstvé nebo sušené), užíváme v průběhu dne, ne najednou! Dávku nepřekračujeme.
Zběhovce prosluly svými léčivými účinky již dávno, ale mezi ostatními podobnými rostlinami poněkud zanikly. Nyní se používání zběhovce považuje za zastaralé, což však není vůči této dobré bylině spravedlivé. Možná je to tím, že na choroby, které se v lidovém léčitelství zběhovcem léčí, známe více účinnějších a známějších rostlin.
V první řadě pomáhá zběhovec při zánětlivých onemocněních dýchacích cest, astmatu, bronchitidě (zánětu průdušek), proti kašli a chrapotu. Je to jedna z mála bylin, které lze doporučit při ztrátě hlasu způsobené zánětem hlasivek nebo silným prochladnutím. Zběhovec při tomto použití nahrazuje i doplňuje známější řepík a plicník. Další uplatnění vychází z příznivých účinků čaje ze zběhovce na trávicí ústrojí. Podporuje tvorbu žluči, zlepšuje trávení a léčí ztvrdlá játra, proto ho lze přidat do směsí na různá onemocnění žlučníku, jater a celé trávicí soustavy. Bylina zběhovec mírně posiluje a podporuje látkovou výměnu (metabolismus), tím se stává vhodnou součástí tonizujících čajů.