Máta patří mezi nejznámější léčivky. Pěstují se téměř po celém světě. Je to mrazuvzdorná bylinná trvalka. Dorůstá do výšky dvacet až osmdesát centimetrů,záleží na druhu a neomezeně se rozrůstá všude kolem. Malé listy vyrůstají v létě v koncových oválných květenstvích ve tvaru klasu. Všechny uváděné druhy vyžadují slunné stanoviště či polostín a humózní půdu, jsou mrazuodolné do - 28 stupňů.
VNĚJŠÍ POUŽITÍ MÁTY
Hlavní složkou, kterou máta obsahuje je mentol, který vyvolává pocit chladu a znecitlivuje, čímž se ztrácejí nepříjemné pocity jako svědění, mírná bolestivost a podráždění. Při vnějším použití je tedy výborná jako odvar na výplachy při bolestech zubů a dásní, přičemž zpříjemňuje a čistí dech. Čerstvé mátové lístky je možno přidat do vody na koupel, protože má osvěžující účinky.
VNITŘNÍ POUŽITÍ MÁTY
Největší uplatnění u máty je při všech druzích žaludečních potíží, uvolňuje křeče, zlepšuje žaludeční nevolnost při kocovině, zastavuje zvracení, léčí koliky a nemoci střev, zlepšuje chuť k jídlu, tiší bolesti při podrážděném žlučníku či žlučových kamenech, celkově zlepšuje vylučování žluče a posiluje celou nervovou soustavu, má mírné afrodiziakální účinky. Velmi dobrá je kombinace máty s dalšími léčivkami. Posiluje preventivní působení lipového čaje, dohromady se saturejkou pomáhá při impotenci a frigiditě, s rozmarýnem zlepšuje tělesnou i duševní kondici.. Nálev si připravujeme denně čerstvý!
MÁTA V KUCHYNI
Silně aromatické máty dobře chutnají v moučnících, nápojích. Skvěle poslouží k ozdobení pokrmů.Mezi nejznámější koktejly patří nápoj Mojito, stejné označení získala i máta,která byla vybrána jako nejvhodnější na jeho přípravu. Samozřejmě se dále využívá na přípravu i dalších osvěžujících nápojů a čajů.Máty s ovocným a čokoládovým aroma jsou vhodné na přípravu desertů, nápojů pro děti a pro ty , kteří mají rádi jemnější chuť mentolu.