Citrónová tráva je používána pro své povzbuzující účinky. Zároveň pomáhá udržet koncentraci a podporuje paměť. Celkově pak působí kladně na funkce mozku, takže je doporučována i při depresivních stavech, stresu, psychické únavě a nervových onemocněních.
Výskyt: původní domovinou voňavky citrónové je oblast jihovýchodní Asie (pravděpodobně Thajsko). V současné době se ale pěstuje i na dalších kontinentech, a to v subtropických oblastech Afriky, Ameriky a Austrálie.
Popis a účinné látky: tato vytrvalá tropická tráva z čeledi lipnicovitých, resp. její dlouhé zelenošedé či zelenomodré listy mohou občas dorůstat až do výšky 1,5 metru. Své druhové jméno přitom získala díky příjemné citrónové vůni, za což mohou obsažené látky. Z těch opravdu účinných musíme uvést především silice a flavonoidy.
Užitečné části: používány jsou listy.
Léčivé účinky citronové trávy
Dalším nezanedbatelným účinkem citronové trávy je podpora léčby běžnějších onemocnění, jako jsou chřipka, nachlazení či horečka. Doporučit ji lze i při bolestech hlavy a astmatu. Citronovou trávu je přitom možné používat nejen vnitřně, ale i vnějšně. Kladný vliv má např. na mastnou pokožku, ale také na různé plísňové choroby anebo revma. Využití voňavky citrónové je ovšem ještě širší...
Citronová tráva v kuchyni a kosmetice
Vzhledem k tomu, že má tato tráva citronovou vůni, poměrně široké uplatnění nalézá při přípravě pokrmů. Na rozdíl od citronu navíc není tak kyselá. Přidávána je do salátů či polévek, ale bývá používána i k přípravě či dochucení různých nápojů. Příjemná vůně navíc citronovou trávu předurčuje i pro využití v kosmetice, zvláště, když obsažené silice působí pozitivně na pleť. Vyráběny z ní jsou tedy parfémy, toaletní vody a bývá součástí aromatických koupelí.
Čaj z citronové trávy: jednu lžičku sušené citronové trávy zalijete cca 250 ml vody. Pak už jen necháte zhruba 5 minut louhovat a scedíte.
Tipy pro pěstování voňavky citronové
Voňavka citronová potřebuje ke svému růstu vyšší teploty. To znamená, že s příchodem mrazů ji budete muset přesunout dovnitř. Venku jí vyhovuje přímé slunce a stanoviště, které je chráněno před větrem. Zároveň potřebuje větší množství vody, ale s jejím zaléváním to zase nepřehánějte. Květináč, do kterého ji zasadíte, by měl mít hloubku a šířku minimálně 50 cm. A pokud se vám ji vlastně ani pěstovat nechce, vězte, že citronová tráva v sušené formě je u nás běžně k dostání.
Více informací o jejím pěstování jako pokojovky v domácích podmínkách, zpracování, účincích si můžete přečíst v naší knize Pokojovky pro zdraví a na talíři, kterou nabízíme na našich stránkách.