Nejznámější je působení nati při léčbě kožních onemocnění, je však vhodná k jakémukoli čištění - např. u revmatických chorob a dny, tam, kde jde o stagnaci lymfatické soustavy nebo pomalé zažívání se zácpou. Působnost:Dna, ekzémy , lupénla ,mízní uzliny , plísně , revmatismus , vylučování moči , zácpa , záněty .Výskyt: Bylina rostoucí na sušších loukách.
Sbírané části: Kvetoucí nať se sbírá v červeneci až srpnu. Účinné látky: Saponiny, kardioaktivní glykosidy, alkaloidy, flavonoidy, iridoidy.Léčivé působení. Působí močopudně, projímavě, stimuluje srdeční činnost, oběhovou soustavu, je protizánětlivý. Nejznámější je působení nati při léčbě kožních onemocnění, je však vhodná k jakémukoli čištění - např. u revmatických chorob a dny, tam, kde jde o stagnaci lymfatické soustavy nebo pomalé zažívání se zácpou. Vlastnosti: Hořká, chladná, vysušující. Lidové názvy: hlízní koření, hlízovník, hluzovník, hubatá kopřiva, krtičné koření, krtiční koření, lupen sviňský, ochvatná zelina, pěchovec, sviňský kořen, trudovník Polarita: ženská Signatura: Venuše Živel: voda Využití rostlinných sil: zdraví a ochrana
Způsob užití Nálev: 2 čajové lžičky drogy přelijeme přelije šálkem vařící vody a necháme 10 minut louhovat pod pokličkou. Scedíme a pijeme 2 - 3 šálky denně. Užíváme vždy, když se v těle vytvoří jedy, které je třeba odstranit; při revmatických stavech, onemocnění mízních uzlin nebo kožních afekcí, jako je ekzém nebo lupenka. Obklad: Složenou gázu namočte v nálevu a přikládejte na bolestivé otoky, rány a vředy. Omývání: Nálev používejte na ekzémy, záněty kůže a plísňová onemocnění. Krtičník stimuluje srdeční činnost, proto jej neužívejte v případě abnormálně zrychleného srdečního tepu! Magické využití Nošen na krku ochraňuje zdraví a chrání před uhranutím. O svatojánské noci se rostlina nechává v kouři nad ohněm a pak se věší doma za účelem ochrany.
Pěstování je velmi jednoduché, nenáročná mrazuodolná trvalka.