Eleuterokok trnitý ( Eleutherococcus senticosus) je zvaný též sibiřský ženšen nebo čertův keřje zvaný též sibiřský ženšen je známý adaptogen. Je to přímý příbuzný bájného ženšenu pětilistého (Panax gingsen) , takže jeho působení je v mnoha směrech podobné.
V jedné celulozové kapsli je obsaženo min. 250 mg prášku ze sušeného kořene eleuterokoku, bez jakýchkoliv příměsí!
Tělo si z prášku, ve kterém je vše, dokáže vzít maximum, protože trávicí trakt dokáže využít živiny z různých typů potravy.
Dávkování 2x denně 2 kapsle.
Eleuterokok ostnitý je vytrvalý, opadavý, mrazuodolný keř, dorůstá do výše 1,5 až 2 m, výjimečně až 4 m. Jeho kořeny jsou silně rozrostlé, ve svrchní vrstvě půdy, jsou tvořeny bohatě větvenými a poměrně tenkými kořínky s celkovou délkou až 30 m. Nad zemí vyrůstá i 20 stonků s tenkou světlešedou kůrou, které se v horní části větví. Stonky a hlavně mladé větve jsou hustě porostlé křehkými ostny jež jsou natočeny špičkou dolů.
Listy s řapíky až 12 cm dlouhými jsou tři až pětičetně dlanitě složené. Roztroušeně chlupaté čepele lístků jsou 5 až 13 × 3 až 7 cm velké, vyrůstají na krátkýchřapících, jsou podlouhlé nebo eliptické, mají klínovitou bázi a špičatý vrchol, po obvodě jsou zubaté a mají výraznou zpeřenou žilnatinu o 6 nebo 7 párech.
Na koncích některých větví vyrůstají drobné, dlouze stopkaté, voňavé pětičetné květy v jednoduchých kulovitých okolících. Květenství jsou složena z květů oboupohlavných, samčích i samičích. Oboupohlavné a samčí jsou zpravidla světle fialové, samičí nažloutlé. Rostliny vykvétají v červenci a srpnu. Nádherně voní. Plody jsou na kolíku černé, vypadají jak velká ostružina. Semena nemají vyvinutý klíček, ten se vytvoří až po složité stratifikaci. Rozsáhlé a velmi zajímavé jsou informace v knížkách, které nabízíme na našem webu od pana Prof. Valíčka kniha Rostliny pro zdravý život a Léčivé rostliny třetího tisíciletí. O bylince píše ve svých knihách i bylinář Zentrich, Janča a další..