Čeleď: (Lamiaceae - Hluchavkovité) Lidové názvy Apiastrum, melisa, marulka, matečník, medlinka, včelanka, doušník, citronelka, citronová melisa, doubravnice, kocúrník, lemonka, marule. Sbíraná část je nať (Melissae herba)
Použití jako sedativum, stomachikum, karminativum, diaforetikum. Užívá se především při nervově podmíněných poruchách žaludečního a střevního traktu, při poruchách zažívání spojených s plynatostí a kolikami, při poruchách pohybu žlučových cest, při protibakteriální léčbě hnilobných a kvasných procesů ve střevech. Uplatňuje se při neurastenii, která ovlivňuje srdce a cévy: bušení a bolesti u srdce, zrychlení srdeční činnosti atd. Podává se také při migréně a bolestivé menstruaci. Meduňka v sobě spojuje účinky máty a heřmánku se sedativním působením.
Obsahové látky jsou silice (hlavně s obsahem citronelalu, citralu, citronelolu, geraniolu, linalolu), flavonoidy, triterpeny,organické kyseliny. Doba sběru je červen - září. Usušená nať, sbíraná v době květu nebo před úplným rozkvětem, slabého charakteristické vůně po mandarinkách. Stonek je čtyřhranný, žláznatě chlupatý , zelenošedý, ve spodní části hnědě naběhlý. Listy jsou dlouze řapíkaté, široce vejčité až kosočtverečné, na bázi široce klínovité až uťaté, hrubě pilovitě zubaté, krátce zašpičatělé. Čepel je tenká, pomačkaná, slabě chlupatá až olysalá, na svrchní straně s žilnatinou vpadlou. Na spodní straně světlejší, s ostře vyniklou světlou žilnatinou, chlupy jsou na celé ploše listů. Lichopřesleny jsou málokvěté, v paždí listenů listům podobných, ale menších. Listence jsou vejčité až čárkovité. Květy jsou stopkaté. Kalich je zvonkovitý, třináctižilný, dvoupyský, horní pysk je třízubý, dolní osinkatě dvouzubý. Koruna je žlutobílá, později růžová, trubka je zakřivená, nálevkovitá, v ústí lysá, horní pysk vykrojený, dolní třícípý. Tyčinky jsou lysé. Aby si meduňka ponechala svěže zelenou barvu a typickou mandarinkovou vůni, je třeba usušit ji co nejrychleji. Sušíme ji rozprostřenou v sušárně při teplotě do 35 °C. V malém množství ji lze usušit i ve stínu, vždy za dostatečného proudění vzduchu. Pozor, snadno se zapařuje a černá. Nať meduňky balíme do papírových pytlů nebo jutových žoků. Sesychací poměr 5:1.