Klanopraška čínská ( Schizandra sinensis) mangoldka čínská "ovoce pěti chutí"
Klanopraška (ovoce pěti chutí) je liana s vysokým obsahem schizandrinu a vitamínu C patří mezi nejcenější harmonizátory lidského organismu a rostlinné stimulanty.
Lihový extrakt z plodů klanoprašky, obsahuje 40% lihu.
Dávkování 2x denně 20 kapek
Doplněk stravy. Nevhodné pro děti, těhotné a kojící ženy. Výrobek není určen k používání jako náhrada pestré stravy. Ukládat mimo dosah dětí.
Nepřekračujte doporučené denní dávkování.
Distribuce: Kotvičníková farma, Sedlecko 58, 33824 Břasy
Lovci si ji brali sebou, aby vydrželi fyzickou námahu. Klanopraška je opadavá liana,dlouhá 8-15m. K růstu vyžaduje oporu. Je mrazuodolná do -35 stupňů. Potřebuje však na zimu dostatečně namulčovat. Vyžaduje humózní půdu, spíše lehčí. Kořenový systém vyžaduje ochranu před přehřívání půdy, ale k dobré plodnosti vyžaduje rostlina dostatek světla – slunce. V své domovině v Číně i na Sibiři roste v listnatých lesích.Rostliny začínají rašit poměrně brzo na jaře, hrozí tedy nebezpečí omrznutí jarními mrazíky, proto rostliny raději na jaře chráníme před přímým sluncem.Klanopraška začíná plodit čtvrtým rokem,ale největší plodnosti dosahuje až kolem patnácti let. Pro zajištění dobré plodnosti je výhodné zasadit alespoň dvě rostliny. Klanopraška má na jedné rostlině dva druhy květů – samčí a samičí. Samčí květy se otvírají o 2 až 3 dny dříve než samičí.. Pro klanoprašku je typická střídavá plodnost, vždy po 2-3letech. Pro větší plodnost doporučujeme alespoň 2 rostliny, je částečně cizosprašná.K léčbě se využívají plody, zpracovávají se buď v čerstvém stavu a to odděleně dužnina (šťávy a džemy) a semena (tinktura), nebo se suší celé. Čerstvé i sušené lze užívat i listy, části stonku (liany) a výhonky.
Rozsáhlé a velmi zajímavé jsou informace v knížkách, které nabízíme na našem webu od pana Prof. Valíčka kniha Rostliny pro zdravý život a Léčivé rostliny třetího tisíciletí. O bylince píše ve svých knihách i bylinář Zentrich, Janča a další..