Chuť není výrazná spíše lehce do kysela. Není toxický nepředávkujete se s ním, mohou ho užít i děti. Účinek přichází téměř okamžitě, trvá až 25 min.
Na jeho účinky přišly šamané v Jižní Americe a využívají je do dnes.Pomáhá při zánětu dásní i horních cest dýchcích. Přidává se do přípravků na vyhlazení pleti.Spilant našel uplatnění i v kuchyni, čerstvé lístky se přidávají se jako koření do salátů, má ostřejší chuť. Vařené listTato zelenolistá rostlina s jasně žlutými květy je v Anglii známá jako rostlina proti bolesti zubu. Běžně se pěstuje za okny,protože je krásná. Používá se pro krátkodobé umrtvení v dutině ústní, na zuby a bolavý krk, má analgetické účinky. Snadněji vydržíte čekání na ošetřeníu lékaře.Stimuluje produkci slin, vhodný pro lidi se suchými ústy. Používají se žluté květy a mladé lístky .V Asii se jedí s chilli papričkama a česnekem, jako příloha k masu. V Indii ho používají na přípravu pikantní kuřecí polévky. Používá se pro krátkodobé umrtvení v dutině ústní, na zuby a bolavý krk, má analgetické účinky, snadněji se vydrží čekání na ošetření lékaře. Účinek - analgetický je téměř okamžitý, vydrží až 25 minut. Stimuluje produkci slin, vhodný pro lidi se suchými ústy.Chuť lehce kyselá, pepřová, připomíná řeřichu. Není toxický mohou užívat i děti. U nás zatím není moc známá, je oblíbená také v Anlglii jako letnička. Má antiseptické účinky, protiplísňové a svíravé. Léčí plíseň na nohou - koupele v odvaru, v ústech moučnivku, chronicky suché oči. Především listy, ale i celá rostlina se užívá syrová nebo lehce povařená, po jejich požití jsou ústa až 25 minut jakoby umrtvená.
Spilant také doporučují jako afrodisiakum pro muže, kteří ztrácejí zájem o intimní styk. Studie na zvířatech potvrdily, že zlepšuje erekci, zvyšuje pohlavní touhu, jeho účinek trvá ještě několik týdnů po léčbě. Hladina testosteronu se léčbou významě zvýšila. Používají se listy a květy.
Popis.
Poléhavá lodyha až vzpřímená, v nodech nekořenící, lysá. Listy jsou řapíkaté vztřícné, listy jsou úzce křídlaté, lysé, čepel široce vejčitá na obou stranách lysá na bázy uťatá, čepel 55-10cm dlouhá 4-8cm široká, na okraji zubatá zakončena špicí. Květenstvím je úbor o 400-600 trubkovitých květů, žluté barvy, některé kultivary jsou na špici oranžové. Úbor je polokulovitý 1-2cm široký, vyrůstá na stoncích 3-12cm dlouhých. Rostlina dorůstá až 50cm. Vytváří kompaktní keřík. Plodem je nažka s chmýrem.
Jedná se o Jihoamerický druh, původní pravděpodobně v Peru nebo Brazílie, zavlečen do mnoha oblastí světa, např. jižní Čína, Tchaj-wan, Indie, Nepál, Madagaskar, Tanzánie, Karibik, Nová Kaledonie aj.
Na pěstování není náročný. Pěstuje se na záhonku nebo v truhlících, nádobách, není mrazuodolný. Kvete od května do září, v našich podmínkách se pěstuje jako letnička nebo přenosná rostlina. Potřebuje polostín nebo slunečné stanoviště