Kurkuma normalizuje trávení, činnost jater - jaterní lipidy, funkci kardiovakulárního systému - krevní oběh, imunitní systém - antioxidant, stav koubů a kostí. Optimalizuje funkce dýchacího systému, stav pokožky. Normalizuje duševní rovnováhu, kontroluje zánětlivé reakce organizmu - antioxinant.
V jedné kapsli je obsaženo min.460 mg sušeného oddenku kurkumy, bez jakýchkoliv příměsí!
Tělo si z prášku, ve kterém je vše, dokáže vzít maximum, protože trávicí trakt dokáže využít živiny z různých typů potravy.
Dávkování 3x denně 1 kapsle
Kurkuma neboli indický šafrán je koření ze sušeného mletého oddenku kurkumovníku dlouhého (Curcuma longa). Obsahuje asi 5 %éteického oleje (hlavní složky sabinen, felandren a žluté barvivo kurkumin). Používá se jako součást směsy v kari koření; hojně se využívá v pákistánské, indické, perské a thajské kuchyni.
Kurkumy se používá též jako barviva do potravin. Zvyšuje též trvanlivost potravin.
Oddenky kurkumy se několik hodin vaří a poté jsou sušeny a následně pomlety na sytě žlutý prášek. Aktivní složka kurkumin má zemitou, nahořklou, pepřovitou a hořčici podobnou chuť. Rostlina je vytrvalá bylina se zdužnatělými kořenovými oddenky, podobnými známým oddenkům zázvoru. Z hlízovitého oddenku vyrážejí dlouze řapíkaté listy a až 1,5 m vysoký stonek. Mezi listy vyrůstá hustý klas bledě žlutých kvítků. Plodem jsou mnohosemenné tobolky, které se ve zralosti samy rozevírají. Původ je v jižní Asii, zejména Indii. Dále je pěstována na Srí Lance, v Číně, v Indonésii, Peru či na Jamajce.
Tato trvalka z čeledi zázvorovitých má zduřelý článkovaný oddenek a dlouze řapíkaté listy. Mezi nimi vyrůstá klas světle žlutých květů. Plodem je mnohosemenná tobolka. Semena jsou s míškem. Kurkuma přitom obsahuje silici, limonen, kamfen, alfa- a betapinen, cineol, antioxidant kurkumin či škrob.
Více informací o jejím pěstování jako pokojovky v domácích podmínkách, zpracování, účincích si můžete přečíst v naší knize Pokojovky pro zdraví a na talíři, kterou na stránkách nabízíme.
Více informací o jejím zpracování, účincích si můžete přečíst v knize pana Prof Pavla Valíčka Koření, kterou na stránkách nabízíme.