Šalvěj lékařská (Salvia officinalis)
Šalvěj lékařská, krom toho, že lidé věřili v její očišťující moc od zlých duchů a enegriií, byla a je hojně využívanou i jako kořením.
Dávkování 2x denně 20-25kapek
Lihový extrakt z kvetoucí natě šalvěje lékařské, 40% lihu.
Doplněk stravy. Nevhodné pro děti, těhotné a kojící ženy. Výrobek není určen k používání jako náhrada pestré stravy. Ukládat mimo dosah dětí.
Nepřekračujte doporučené denní dávkování.
Distribuce: Kotvičníková farma, Sedlecko 58, 33824 Břasy
Za nejúčinnější formu aplikace je považována šalvějová tinktura, osvědčil se i šalvějový vinný nálev. Obsahuje zejména silici (1,5 až 2,5%) s thujonem, salviolem, cineolem, kafrem, borneolem, dále katechinové třísloviny (asi 8%), pseudotřísloviny (=organické kyseliny, např. kyselina kávová), triterpenoidy, hořčinu carnosol,, diterpenové hořčiny abietanového typu, lakton, salvin, který má fytoncidní účinky, saponiny, pryskyřice, vitamíny řady B a látky podobné ženskému hormonu estrogenu.
Je to vytrvalý polokeř, vysoký 20 až 70 cm, silně aromatický. Lodyha přímá, obvykle nevětvená, olistěná, šedoplstnatá. Listy vstřícné, řapíkaté, podlouhlé až eliptické, jemně vroubkované, někdy na bázi se 2 vykrojenými segmenty, v mládí šedoplstnaté, později olysalé, na líci s výraznou, vnořenou žilnatinou. Lichopřesleny 4 až 10květé, koruna dvoupyská, světle fialová, občas bílá, korunní trubka v ústí chlupatá, horní pysk vyklenutý, dolní 3laločný. Kvete v V až VII.Šalvěji se daří na teplých, slunných a chráněných stanovištích, nejlépe ve vápnitých půdách.
Informace a sazenice k zakoupení najdete na našem eshopu v oddělení Sazenice léčivých bylin. Více informací o ní najdete také na internetu či knihách bylinářů Zentricha, Janči, Váni atd.