Boltcovitka se užívá také jako kulinární lahůdka, setkáváme s ní ve většině čínských pokrmů, je označována také jako černá čínská houba. Začala se používat již 300let před naším letopočtem, 600let na to ji začali i pěstovat uměle. Čínské jméno houby "Muer" znamená "dřevnatá ouška". Je používána od středověku. U nás je známa jako Jidášovo ucho a to proto, že byla údajně nalezena na na stromě, na kterém se oběsil biblický Jidáš. U boldcovitky není rozlišen klobouk a třeň, je pružná, různě boltcovitě zprohýbaná, poloprůsvitná a má 2-12cm v průměru, s tloušťkou 0,10-0,3cm. V mládí pohárkovitá, později nepravidelně miskovitá, různě pokroucená, škeblovitá, vrásčitá, v jednom místě bokem přirostlá k větvi nebo substrátu. Za vlhka je velmi pružná, blanitá, za sucha tuhá až rohovitě tvrdá. Její barva je skořicově hnědá až červenohnědá.
Roste na odumřelých větvích nebo dřevě listnáčů dubu, buku, jasanu, vrb, akátů. Uměle se pěstují na naočkovaných substrátech.
Více informací o ní najdete na internetu nebo v knize Léčivé houby pana Prof. Pavla Valíčka, kterou si můžete koupit na našem eshopu.