V tradiční čínské medicíně se tyto houby využívaly již v období dynastie Han (206-220 n.l.).Známy byly i v Japonsku pod názvem "maitake", což také znamená "tančíčí houba". Její nálezce se prý roztančil radostí nad nálezem tak vzácné a cenněné houby a odtud pochází její jméno. Další možností jak vzniklo její jméno je její vzhled, plodníce vyrůstají těsně vedle sebe, navzájem se překrývají, vypadají jak roj motýlů v divokém tanci.
Vyskytuje se v Japonsku, Číně, Asii, Severní Americe i Evropě. Nacházíme ji na pařezech, bázi kmenů dubů, plodnice se objevují na podzim nebo začátkem zimy. Vytrváří trsy plodnic až 25kg těžké o průměru až 1m. Z hlavního třeně se větví další třeně , které přecházejí v kloboučky polokruhovité 3-7cm velké. Kloubouky jsou světle žluté, šedivé až světle hnědé. Dužina je bílá, rourky jsou krátké 2-3mm dlouhé. Dá se sbírat i u nás v přírodě a uměle pěstovat na substrátech, v Japonsku se takto pěstuje už od 80 let minulého století.
Více informací o ní najdete na internetu nebo v knize Léčivé houby pana Prof. Pavla Valíčka, kterou si můžete koupit na našem eshopu.