Pěstování: Rostlina dobře roste ve vlhké až mokré humózní půdě , a dokonce mírně ponořené ve vodě v částečné nebo plné slunce. Rostliny se mohou stát invazivní v zahradách. .Na zimu je třeba ji dobře namulčovat,aby nevymrzla.
Pěstována jako listová zelenina, A to zejména ve Vietnamu , Kde je to nazvývána Giap ca nebo Diep ca a používá se jako čerstvá rostlinná obloha. listy mají neobvyklou chuť , která je často označována jako rybí. Používá jako kořenová zelenina. Anglické názvy obsahují heartleaf, lizardtail, a fishwort.
Léčebné použití
Houtuynia je také použit v bylinné medicíny. nápojů dokudami cha doslova " Houttuynia cordata čaj je infuze z cordata Houttuynia listů, Oolong čaj listy , a Pracovní slzy.[1]
Rozšíření: Východní Indie, Korea, Čína, Japonsko. U nás pěstována jako vlhkomilná trvalka pro břehy potoků, rybníčků, nádrží atd.
Popis: Trvalka pobřežních vod s rozrůstavým oddenkem. Má střídavé široce srdčité listy a drobné obojaké květy bez okvětí v krátkých, válcovitých klasech, které jsou podepřeny bílými listeny. Kvete od června do července. Botanický druh má listy zelené, kultivar ´Chameleon´ má listy pestře zbarvené od žluté do červené a je pěstován více než původní druh.
Využití: Touleň je dobrá půdopokryvná trvalka, která vyžaduje teplejší a chráněné polohy. Ve své domovině se také pěstuje jako léčivka a zelenina
Léčebné účinky. Používá se nať při zánětu plic, plicních hlízách, bronchitidě, nachlazení, při infekčních chorobách močových cest, zástavě močení, poševním výtoky a nepravidelné menstruaci. Odstraňuje z těla toxiny, snižuje teplotu, působí desinfekčně při použití zevně např. na oční záněty. Má baktericidní působení na Streptococcus pneumonie a Stafylococcus aureus,ale i na viry hepatitidy.
Užívání: Odvar z 6-15g suché nati je denní dávkou, přidá se pouze tolik vody ,aby zakryla drogu v nádobě a krátce se povaří.Též se může vylisovat šťáva z 20-40g čerstvé nati. 4erstvá nať roztlučená se přikládá na snížení horečky na 15-20 minut na čelo, dlaně i chodidla.