Panel uživatele

Jelení jazyk (Phyllitis scolopendrium)

Jelení jazyk (Phyllitis scolopendrium)

Hodnocení produktu: 4.71/5 (38x)

Vaše hodnocení:

Jelení jazyk je léčivá, nádherná vytrvalá kapradina, jejímž domovem je severní Amerika, východní Japonsko a střední a jižní Evropa. U nás se vyskytuje v některých oblastech Malých Karpat a Tater. patří mezi ohrožené druhy. Patří do čeledi Aspleniaceae – sleziníkovité.Hlavní léčivou součástí této rostliny jsou listy a používá se v tradiční čínské medicíně (TČM). Jelení jazyk celolistý může být použit při léčbě mnoha onemocnění například ledvinových kamenů, problémech s močovým ústrojím, astmatu nebo kašli. Má antivirové účinky. Používá se i ve standardním lékařství pro výrobu léků například na léčbu problémů se zažíváním. Odvar z Jeleního jazyku celolistého má pozitivní vliv na léčbu nákazy bakteriemi jako například Staphylococcus aureus, Proteus nebo E. coli. Pomáhá zastavit krvácení.Jelení jazyk (Pyrrosia lingua) je poměrně málo známá léčivá rostlina, o které píší autoři knihy Svět přírodních antivirotik. Byliny z rodu Pyrossia, především jelení jazyk, byly v Číně testovány při hledání bylin vhodných pro podpůrnou léčbu koronaviru. Třísloviny, které obsahuje, vytvářejí na živých tkáních ochranný povlak, tkáně se srážejí a vytvářejí antisepticky působící membránu. Jelení jazyk byl poprvé seriózně zkoumán v roce 2014, kdy přicházel společně s borytem a pelyňkem do úvahy u koronavirového onemocnění SARS. Začátkem letošního roku se k němu obrátila pozornost vědců ze známých důvodů také. Důvodem bylo kromě jiného, že tři roky předtím byly kapky s výtažkem z jeleního jazyka aplikovány s velice dobrými výsledky u herpetic simplex keratitis, poměrně vzácného a obtížně léčitelného zánětlivého virového onemocnění oční rohovky. Informace z časopisu Regenerace srpen 2020. Byl velmi oblíbenou bylinkou bylináře Pavla Váni, pěstoval si ho prý na své chatě.

70 Kč

Dostupnost: Vyprodáno

Jelení jazyk je druh kapradi s krátkým oddenkem, ze kterého vyrůstají kožovité, nedělené, celokrajné až 60 cm vysoké listy. Na okraji jsou mírně zvlněné, vyrůstají v růžici. Jsou stálezelené, na rubu listu se vytvářejí čárkovité výtrusnice kostky. Je mrazuvzdorný.

Má rád vlhké stinné a skalnaté místa s kyselou humózní půdou. Pro své vysoké nároky na vzdušnou vlhkost se nejlépe uplatní při jezírkách nebo studni. Na jaře doporučujeme všechny listy ořezat, čímž podpoříme růst nových a zdravých listů. Tato okrasná rostlina se hodí do skalniček a tmavých zákoutí zahrady. Hezky vynikne v blízkosti jezírek.

U nás se vyskytuje velice vzácně na Moravě (je to ohrožený druh). Je to vytrvalá kapradina s přezimujícími listy, které jsou eliptické, kožovité, celistvé, 15-60 cm dlouhé. Na rubu listu se vytvářejí čárkovité výtrusnicové kupky, výtrusy dozrávají od července do října.

Druh preferující stinná a vlhká stanoviště jako jsou sutě a suťové lesy, inverzní polohy v uzavřených listnatých lesích, skaliska, skalní štěrbiny. Preferuje bazické podklady, s bohatou zásobou humusu. Druhotně osidluje vlhké zdivo, např. u okapových rour, stěny studní.

Jelení jazyk patří mezi zvláště chráněné druhy v kategorii kriticky ohrožené. Stejný status mu náleží i v Červeném seznamu. Lokality tohoto druhu jsou chráněné územně.

Na základě cytologické variability se v některých zemích rozlišují samostatné druhy, příp. poddruhy jeleního jazyku celolistého, nelišící se morfologicky, ale pouze počtem chromozómů. Jedná se druh Phyllitis fernaldiana (= Ph. japonica subsp. americana), který je tetraploidní a vyskytuje se v Japonsku. V řadě zemí však takové členění není akceptováno a vylišené taxony se uvádí pouze jako synonyma.

Druhový název je odvozen z řeckého slova scolopendra, nebo-li stonožka. A vztahuje se k výtrusnicovým kupkám, které tvarem a rozložením připomínají páry nohou stonožek.

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení