Jelení jazyk je druh kapradi s krátkým oddenkem, ze kterého vyrůstají kožovité, nedělené, celokrajné až 60 cm vysoké listy. Na okraji jsou mírně zvlněné, vyrůstají v růžici. Jsou stálezelené, na rubu listu se vytvářejí čárkovité výtrusnice kostky. Je mrazuvzdorný.
Má rád vlhké stinné a skalnaté místa s kyselou humózní půdou. Pro své vysoké nároky na vzdušnou vlhkost se nejlépe uplatní při jezírkách nebo studni. Na jaře doporučujeme všechny listy ořezat, čímž podpoříme růst nových a zdravých listů. Tato okrasná rostlina se hodí do skalniček a tmavých zákoutí zahrady. Hezky vynikne v blízkosti jezírek.
U nás se vyskytuje velice vzácně na Moravě (je to ohrožený druh). Je to vytrvalá kapradina s přezimujícími listy, které jsou eliptické, kožovité, celistvé, 15-60 cm dlouhé. Na rubu listu se vytvářejí čárkovité výtrusnicové kupky, výtrusy dozrávají od července do října.
Druh preferující stinná a vlhká stanoviště jako jsou sutě a suťové lesy, inverzní polohy v uzavřených listnatých lesích, skaliska, skalní štěrbiny. Preferuje bazické podklady, s bohatou zásobou humusu. Druhotně osidluje vlhké zdivo, např. u okapových rour, stěny studní.
Jelení jazyk patří mezi zvláště chráněné druhy v kategorii kriticky ohrožené. Stejný status mu náleží i v Červeném seznamu. Lokality tohoto druhu jsou chráněné územně.
Na základě cytologické variability se v některých zemích rozlišují samostatné druhy, příp. poddruhy jeleního jazyku celolistého, nelišící se morfologicky, ale pouze počtem chromozómů. Jedná se druh Phyllitis fernaldiana (= Ph. japonica subsp. americana), který je tetraploidní a vyskytuje se v Japonsku. V řadě zemí však takové členění není akceptováno a vylišené taxony se uvádí pouze jako synonyma.
Druhový název je odvozen z řeckého slova scolopendra, nebo-li stonožka. A vztahuje se k výtrusnicovým kupkám, které tvarem a rozložením připomínají páry nohou stonožek.