Bělotrn se podává zejména jako tinktura z čerstvých drcených semen, příp. jako tinktura z pupenů, užívá se cca 20 - 40 kapek 2 - 4x denně. Užívá se v homeopatických dávkách v ředění tinktur D1 a D2 prvních 7 dní 5kapek ráno a pak 3x denně 7 kapek po jídle po dobu dvou měsíců.
Domácí příprava tinktury však není vhodná, protože se nedá dost dobře odhadnout obsah účinných látek a tedy ani dávkování. Bělotrn je přitom třeba užívat s obezřetností. Podává se vždy jen v malých dávkách, kdy stimuluje činnost srdce. Ve velkých dávkách může vést až ke křečím srdečního svalu. Nadměrné množství drogy může vyvolat také podráždění střev.
Raději si tinturu kupte od bylinkových firem!
V lékařství se aplikuje také injekčně - jako roztok nitrátu echinopsinu. Někteří bylinkáři připravují semena bělotrnu i v podobě čajového nálevu.
Bělotrn se rozhodně nedoporučuje podávat spolu s léky podporujícími činnost srdce. Pro jeho výrazné účinky ho také nelze kombinovat s jinými bylinami.
Existuje přes stovku druhů bělotrnu. U nás se setkáváme také s bělotrnem modrým, který se pěstuje pro nezvyklou ocelově modrou barvu květů. Má obdobné léčivé působení jako bělotrn kulatohlavý.
Vnější použití
Odvar ze semínek bělotrnu, příp. odvar z celé nadzemní části rostliny nachází vnější využití. Slouží k omývání nebo obkladům zanícené kůže. Lze ho použít i pro koupele při kožních zánětech. Bělotrn pomáhá také při léčbě ekzémů a lupénky. 1polévková lžíce čerstvé natě vaříme v 1l vody 2 minuty, vychladlý odvar pak aplikujeme na postižená místa.
Bělotrn kulatohlavý je trvalka se silnou tuhou lodyhou, pocházející z jihu Evropy a jihu Asie. U nás zdomácněl až zplaněl, roztroušeně se vyskytuje po celé České republice. Jeho tmavě zelené listy jsou na svrchní straně pýřité, na spodní, která je šedobílá, vyrůstají plstnaté chlupy. Lidové názvy: ježibaba, bílý trn, římský trn, vlašský trn. Čeleď: hvězdnicovité
V léčitelství se bělotrn využívá především pro obsah alkaloidu echinopsinu (jeho účinky jsou obdobné jako účinky jedovatého strychninu). Vedle toho obsahuje i mastné oleje, hořčiny, glykosidy aj.
Jako droga slouží zejména semena bělotrnu, která se sbírají po plném dozrání na konci léta. Vzhledem k tomu, že při předávkování hrozí vážné nebezpečí, se však doporučují užívat jen předpřipravené tinktury z bělotrnu. Pro vnější použití se uplatňují nejenom semena, ale celá rostlina.
Bělotrn kulatohlavý je nenáročná rostlina vhodná na slunná, suchá místa. Květenství lze dobře sušit a využít ve floristice. Ozdobí a ozvlášní každý záhon. Pozoruhodné květy, které se sušené nezřídka využívají také ve floristice, daly bodláku jméno. Jeho latinský rodový název pochází z řeckých slov ,,echinos" - v překladu ,,ježek" a ,,ops" - ,,podoba".